YEŞİL KART KONTROLLERİYabancı plakalı araçların ülkemize girişleri esnasında dikkat edilmesi gereken hususlar:

1.  Yeşil Kart Sigorta Sertifikası’nın Türkiye’de geçerli olduğu tespit edilmelidir. Bunun için, Yeşil Kart Sigorta Sertifikası’ndaki TR (Türkiye) rumuzunun üzeri açık olmalıdır. TR’nin üstü açık ise Avrupa ve Asya yakası olmak üzere tüm Türkiye’de geçerlidir. Elle ya da başka bir şekilde Yeşil Kart’a daha sonradan yapılan eklemeler geçersizdir.
2.  Yeşil Kart Sigorta Sertifikası’nın üzerindeki ülke bürosunun ünvanı ile Yeşil Kart numarasındaki ülke rumuzu uyumlu (aynı ülkeye ait) olmalıdır.
3.  Yeşil Kart Sigorta Sertifikası’nda yazılı olan araç plakası, araca ait motor ve şasi numarası gibi bilgiler ve sigortalı adı ile araca ait ruhsattaki bilgiler uyumlu olmalıdır.
4.  Aracın kayıtlı olduğu ülke ile araca ait Yeşil Kart Sigorta Sertifikası üzerinde yazılı Büronun ülkesi aynı olmalıdır. (Alman bir aracın Yeşil Kart numarası Almanya’nın uluslararası kısaltması D ile başlamalıdır.)
5.  Yeşil Kart Sigorta Sertifikası’nın süresi, yabancı plakalı aracın ülkemizi ziyaret edeceği süreyi kapsamalıdır.
6.  Yabancı plakalı araca ait ruhsat bilgileri ile Yeşil Kart Sigorta Sertifikası’nın üzerindeki bilgiler uyumlu olmalıdır.
7.  Ülkemizin Zorunlu Mali Sorumluluk (Trafik) Sigortası mevzuatı gereği römorklar birer motorlu taşıt sayılmadıkları ve bağlı bulundukları çekicinin trafik sigortası ile teminat altına alındıkları için bir çekici ve ona bağlı bir römorktan oluşan araçlarda mutlaka çekicinin yeşil kartı kontrol edilmelidir.
8.  Karadağ Yeşil Kart sistemine dâhil olmakla beraber Bürosu 2012 yılı itibariyle faaliyete başlayacaktır. Hali hazırda Karadağ plakalı araçların Yeşil Kartı Sırbistan Bürosu tarafından düzenlenmektedir.
9.  Yunanistan, Kasım 2010 itibariyle Yeşil Kartlarda elektronik imza kullanmaya başlamıştır. Bu Yeşil Kartlar geçerlidir.
10. Avrupa Birliği’nin bir organizasyonu olan EULEX (European Union Rule of Law Mission)’in Kosova’da bulunan araçlarına düzenlenen Yeşil Kartlar da geçerlidir. Şu an itibariyle bu Yeşil Kartlar Sloven sigorta şirketi Zavarovalnica TILIA tarafından düzenlenmektedir. Sigortalı bölümünden EULEX isminin  yazılı olup olmadığına bakarak Yeşil Kart’ın geçerliliği kontrol edilebilir.
11. Yeşil Kartın ülke kodları arasında Rusya’nın kodu olan ‘RUS’ yok ise o yeşil kart geçerli değildir.


 
BÜYÜKDERE CD. OYA SOK. DEVRAN APT. 2/1 | 34394 GAYRETTEPE | MECIDIYEKÖY | İSTANBUL
TEL: + 90 ( 212 ) 217 59 68 | FAX: + 90 ( 212 ) 217 59 72 | www.tmtb.org.tr | mail: [email protected]
 
Yurtdışında Türk Araç Kaza Bildirimi Yurtiçinde Yabancı Araç Kaza Bildirimi TMTB TMTB Yurtiçinde Yabancı Araç Kazaları Yurtdışında Türk Araç Kazaları