Yükleniyor ...Processing
×

ÇEREZ BİLGİLENDİRME

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için “Kişisel Verilerin Korunması” başlıklı aydınlatma metnine "http://www.tmtb.org.tr/MB/Index/Kisisel-Verilerin-Korunmasi" adresinden ulaşabilirsiniz.

Tarihçe

Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu; Yeşil Kart Sistemine dâhil olmak maksadıyla 19.10.1963 tarihinde Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği bünyesinde; “Türkiye Sigorta Ve Reasürans Şirketleri Birliği Motorlu Taşıt Bürosu” unvanı ile kurulmuştur. Bunu takiben, Bürolar Konseyi’ne 1 Ocak 1964 tarihinde üye olunmuştur.

Büronun, sisteme üye diğer ülke Büroları ile Tek Tip Anlaşmalar imzalaması ve Yeşil Kart Tarife ve Talimatının yayımlanması üzerine 1 Nisan 1964 tarihinden itibaren Büronun üyesi olan sigorta şirketleri tarafından Yeşil Kart Sigorta Belgesi düzenlenmeye başlanmıştır.

Bunun yanı sıra, “Motorlu Taşıtlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasına İlişkin Avrupa Sözleşmesi” ülkemiz tarafından 26 Haziran 1974 tarihinde imzalanmış olup, 4 Kasım 1999 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabul edilerek yasalaşmıştır. Bu anlaşma ile Motorlu Taşıt Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasına ilişkin genel prensipler ve Yeşil Kart olarak bilinen Uluslararası Motorlu Taşıt Sigorta Kartı ve Yeşil Kart Sisteminin işleyişini sağlayan Bürolar ile ilgili düzenlemeler yapılmıştır.

Büronun unvanı 26.10.1991 tarih, 21033 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Yönetmelik ile “Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu” olarak değiştirilmiş olup Büro halen 28.06.2008 tarih, 26920 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Yönetmelik çerçevesinde çalışmalarını yürütmektedir.

Remzi Duman

Başkan

Özgeçmiş

Boğaziçi Üniversitesi Matematik ve Aktüerya Matematiği Bölümlerinden 2003 yılında mezun olan Remzi Duman, kariyerine 2004 yılında Eureko Sigorta Reasürans Müdürlüğü’nde Yetkili olarak başladı. Aynı Müdürlükte 2007 yılında Yönetmen ve 2013 yılından itibaren Reasürans, Özel Riskler ve Kredi Sigortaları Direktörü olarak görev alan Duman, 2017 yılında Halk Sigorta’da Teknikten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görevini yürüttü. Ekim 2018 itibarıyla IBS Sigorta ve Reasürans Brokerliği şirketinde Teknik, Operasyon, Reasürans ve Hasar birimlerinden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev alan Remzi Duman,1 Mayıs 2019 tarihi itibarıyla Türkiye Sigorta’da Teknik ve Hasar’dan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak göreve başladı. Remzi Duman, evli ve iki çocuk babasıdır.

Dilek Sakallıoğlu

Başkan Vekili

Özgeçmiş

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme bölümünden 2004 yılında mezun olan Dilek SAKALLIOĞLU, 2005 yılında (mülga) T.C. Hazine Müsteşarlığı (güncel adı ile T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı) Sigorta Denetleme Kurulu Başkanlığı’nda Sigorta Denetleme Uzman Yardımcısı olarak iş hayatına başladı. 2009 yılında Kurulun yeterlilik sınavını kazanarak Müşterek Kararla Sigorta Denetleme Uzmanlığına atandı. Devlet bursu ile 2013 – 2015 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri New York Şehir Üniversitesi’nde İşletme alanında yüksek lisans eğitimi aldı. 2017 yılı Ekim – Aralık döneminde Japonya Finansal Hizmetler Kurumu nezdindeki Küresel Finansal Ortaklık Merkezi tarafından Tokyo’da düzenlenen eğitim programına katıldı ve sertifika ile eğitimi tamamladı. 2017 yılı Aralık ayında Japonya Keio Üniversitesi ve Asya Kalkınma Bankası Enstitüsü tarafından düzenlenen Küresel Ekonomide Güncel Makro Ekonomi Politikaları eğitimini tamamlayarak sertifika aldı. 2018 yılı Ocak – Haziran döneminde (mülga) T.C. Hazine Müsteşarlığı Sigorta Denetleme Kurulu İstanbul Grup Başkanı ve 2018 yılı Haziran – 2020 yılı Haziran döneminde T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı Sigorta Denetleme Kurulu Başkan Yardımcılığı görevlerinde yer aldı. 05.06.2020 tarihinde Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (SEDDK) kurulmasına müteakip 15.09.2020 tarihinde Sigortacılık Uzmanı olarak atandı. SEDDK’da; 2020 yılı Kasım – 2021 yılı Mart döneminde Hayat Dışı Denetim Dairesi Başkanı (V.), 2021 yılı Mart – 2022 yılı Kasım döneminde Strateji Geliştirme Daire Başkanı görevlerinde bulunan SAKALLIOĞLU, 07.11.2022 tarihinden itibaren Başkan Yardımcılığı görevini yürütmektedir.

Erdinç Gökalp

Üye

Özgeçmiş

Kuleli Askeri Lisesi ve Kara Harp Okulu İşletme Bölümü’nden mezun olduktan sonra Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü Sigortacılık Bölümü’nde lisansüstü eğitim programını tamamladı. Kariyerine, 1991 yılında Anadolu Sigorta A.Ş. Pazarlama Müdürlüğü’nde Risk Yönetim Uzman Yardımcısı olarak başlayan Erdinç Gökalp, Pazarlama, Kaza Sigortaları ve Reasürans Müdürlükleri’nin idari kademelerinde görev aldıktan sonra 2001 yılında Reasürans Müdürü unvanına yükseldi. Görevleri sırasında Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından verilen Atatürk bursunu kazanarak altı ay süreyle yurt dışında sigortacılık eğitimi aldı. Aynı zamanda yurt dışında 2013 yılından bu yana FAIR Nat Cat Pool Teknik Kurul ve 2018 yılından bu yana da FAIR Oil and Energy Syndicate Teknik Kurul Üyesi olan Gökalp 2008 yılından itibaren Anadolu Sigorta A.Ş. Genel Müdür Yardımcılığı görevini sürdürmektedir.

Şenol S. Şentürk

Üye

Özgeçmiş

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi mezunu olan Şenol S. Şentürk, Boston University’den finans ve Marmara Üniversitesi’nden sigortacılık yüksek lisans dereceleri ile Erasmus University Rotterdam’dan Dönüşmekte Olan Ekonomiler Üzerine Lisans Sonrası Diplomasına sahiptir. Şentürk, ilave olarak İngiltere’de tamamlayıcı sağlık sigortaları üzerine çalışmalarda bulunmuştur.

Şentürk, kariyerine 1998 yılında Hazine Müsteşarlığı Sigorta Denetleme Kurulu’nda sigorta murakıbı olarak başlamıştır. 14 yıllık sigorta murakıplığı kariyerinden sonra, 2012 yılında GarantiBBVA Emeklilik ve Hayat AŞ bünyesinde Ürün Geliştirme, Mevzuat ve Aktüerya Biriminin yönetimini üstlenmiştir.

Şentürk, 4 Ocak 2021 tarihinden itibaren Türkiye Sigorta Birliği’nde Genel Sekreter Yardımcısı olarak görev yapmaktadır.

Sigorta Tahkim Komisyonu’nda sigorta hakemliği, Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Yüksek Okulu’nda misafir öğretim üyeliği, Türkiye Sigorta Birliği bünyesindeki Hayat Sigortaları İnceleme ve Araştırma Komitesi’nde de komite başkanlığı yapmış olan Şentürk’ün çeşitli gazete ve dergilerde sigortacılık ve özel emeklilik üzerine yayınlanmış makaleleri bulunmaktadır.

Süha Çele

Üye

Özgeçmiş

1976 yılında İstanbul’da doğan Süha Çele, Boğaziçi Üniversitesi’nde İş İdaresi, Anadolu Üniversitesi’nde İşletme, İstanbul Üniversitesi’nde MBA eğitimini tamamlamıştır. İş hayatına 1998 yılında, Universal Sigorta’da Reasürans Uzman Yardımcısı olarak başlayan Süha Çele, 1999 yılında Reasürans, Özel Riskler ve Kredi Yetkilisi olarak Eureko Sigorta bünyesine katılmıştır. 2002–2004 yılları arasında Reasürans, Özel Riskler ve Kredi Yönetmeni olarak görev aldıktan sonra 2005 yılında Reasürans, Özel Riskler ve Kredi Birim Müdürü görevine getirilmiştir.2010–2012 yılları arasında Oto Dışı Hasar, Oto Dışı Teknik ve Reasürans Grup Müdürü görevini yürütmüştür. Süha Çele 28 Mart 2012 tarihinden itibaren Eureko Sigorta A.Ş. Teknik’ten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı görevini sürdürmektedir. Kendisi 5 Mayıs 2014 tarihinden itibaren Yönetim Kurulu Üyeliği görevini de yerine getirmektedir.

Ufuk Ul

Üye

Özgeçmiş

1964 yılında İstanbulda doğan Ufuk UL, 1986 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesini bitirdikten sonra, Boğaziçi Üniversitesi İşletme bölümünde Master yaptı. İngilizce Tercüman asteğmen olarak yaptığı askerlik görevini tamamladıktan sonra 1994 yılında Emek Sigorta da Ar-Ge istatistik bölümünü kurdu. 1999 -2000 yıllarında Ar-Ge İstatistik, Tarife ve Stratejiler müdürü olarak Kapital Sigortada görev yaptı. Daha sonraki 9 yıl boyunca Aviva sigortada Teknik Grup başkanlığı ve Büyük Anadolu Projesi koordinatörlüğü görevlerini beraberce devam ettirdi. 2012 yılında katıldığı HDI Sigorta ailesinde Ocak 2014 itibariyle Oto Sigortalarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığına getirildi. Ufuk Ul iyi derecede ingilizce bilmektedir.

Bülent Karan

Üye - Büro Müdürü

Özgeçmiş

Denetim Kurulu

Murat Özkömürcü
Habip Çetinkaya

Büronun Amacı

1953 yılında yürürlüğe giren Yeşil Kart Sisteminin amacı, ülkeler arasında seyahat eden motorlu taşıt kullanıcılarına yardımcı olmak ve ilgili motorlu taşıt kullanıcılarının seyahat ettikleri ülkelerde neden oldukları kazalar sonucunda zarar görenlerin korunmasını sağlamaktır.

Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu ise, Yeşil Kart Sisteminin Türkiye’deki işleyişini sağlamaktadır. Büro bu çerçevede, üyesi olan sigorta şirketleri tarafından düzenlenen yeşil kart sigorta belgelerinden karşılanacak zararlar için garantör sorumluluğu taşımakta olup diğer taraftan yeşil kartı bulunan yabancı plakalı araçların Türkiye’de üçüncü şahsa verdikleri zararları gidermek üzere, yeşil kart sigortacısı adına devreye girmektedir.

Görev Yetki ve Faaliyetlerimiz


Yeşil Kart Sistemi

Yeşil Kart sisteminin bir parçası olarak, Türkiye’de Meydana Gelen Kazalarda Büro; Yurt dışında düzenlenmiş geçerli yeşil kart sigortası bulunan yabancı plakalı araçların Türkiye’de sebebiyet verdiği zararları yeşil kart sigortacısı adına gidermekle görevlidir.

Yurt dışında düzenlenmiş yeşil kartlardan karşılanacak talepler ile ilgili açılan davalarda taraf olma ve celp kabul etme yetkisine sahiptir.

Büro; Üye sigortacılar tarafından düzenlenen yeşil kartların basım, dağıtım ve denetiminden sorumludur.

Üye sigortacılar tarafından düzenlenmiş yeşil kartı bulunan bir Türk plakalı aracın yeşil kart sistemine dahil diğer ülkelerde sebep olduğu zararları, üyelerinin katılımı ile kurulmuş olan Yeşil Kart Reasürans Havuzunun yöneticisi sıfatıyla, üyeleri adına gidermekle görevlidir.

Üye sigortacılar tarafından düzenlenen yeşil kartlar ile ilgili sorumluluklar bakımından diğer ülke Bürolarına garanti sağlamaktadır.

Üye sigortacılar tarafından uygulanmak üzere Büro kapsamındaki sigortalara ilişkin tarifeleri hazırlamakla görevlidir.

Büro görev ve faaliyet alanı ile ilgili konularda yabancı ülke yetkili kurumları ve diğer ülke Büroları ile anlaşma yapma yetkisine sahiptir.

Riskli Sigortalılar Havuzu

11 Temmuz 2017 tarihi itibariyle Riskli Sigortalılar Havuzu yönetimi Büromuza verilmiştir. Büro;

Havuz kapsamındaki poliçelere ilişkin hesapları yönetir.

Değerlendirme Komitesinin talebi üzerine, Havuz kapsamındaki poliçelere ilişkin hasar dosyalarını ve bunlara ilişkin süreçleri inceler ve sonuçlarını Komiteye sunar.

Değerlendirme Komitesinin sekretaryasını yürütür.

Üye sigorta şirketleri ile Havuz arasındaki iş ve işlemlere ilişkin ihtilafları, Müsteşarlığın uygun görüşünü alarak giderir.

Büro Müdürü Bülent KARAN
RS Havuzu, Raporlama ve Bilgi Sistemleri - Koordinatör Erkal KARAGÖZ
Mali, İdari İşler, İnsan Kaynakları ve Kalite Yönetimi - Koordinatör Türkay GERGER
Hukuk Servisi, Şikayet Yönetimi ve Bilgi Edinme - Hukuk Müşaviri Derya MÜNÜKLÜ
Yurt İçi Hasar Servisi - Müdür Gülüzar YILDIRIM
Yurt Dışı Hasar Servisi - Müdür İsmail YILDIZ
Bilgi Sistemleri - Müdür Selçuk OKUTAN
RS Havuzu ve Raporlama - Müdür Fatih ÖZER

Katılım Uyum Sorumlusu Derya MÜNÜKLÜ

Organizasyon Şemasını Görüntülemek için Tıklayınız.

Web Sitesi Sorumluluklarımız

Şu anda ziyaret etmekte olduğunuz bu web sitesi ile birlikte sitenin içeriği sadece bilgi içindir. Kullanım sırasında özgün kaynağın belirtilmesi önerilir. Bir fotoğraf, grafik vb. üründe telif hakkı uyarısı varsa, bunları kullanmak için asıl kaynaktan izin almak zorunludur.

Kuruluşumuz;

Web sitesindeki bilgi veya referansların doğruluğu ve tamlığı hakkında doğrudan veya dolaylı olarak garanti verilmemektedir. Web sitesi içerisinde yer alan bilgiler ışığında verilecek kararlar ile ilgili tüm sorumluluk, sayfayı ziyaret eden kişiye aittir. Kuruluşumuz, kendi web sitesine girilmesi veya içeriğindeki herhangi bir site bilgisinden yararlanılması veya bunların kullanımından doğabilecek doğrudan, dolaylı, özel, sonuç niteliğindeki ya da diğer tür kayıp veya zararlardan hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Ayrıca bu sitenin veya bağlı sitelerin oluşmasında çalışmış herhangi bir kişi veya kuruluş aleyhine maddi ve manevi tazminat talebinde bulunulamaz.

Yine aynı şekilde;

Bu sitedeki üçüncü şahıs kişi yada şirketler tarafından üretilmiş download edilebilen program, script ya da appletlerin kullanımı esnasında meydana gelen problemlerden ve bu web sitesine ulaşabilmek için girdiğiniz başka bir web sitesinin içeriğinden Kuruluşumuz sorumlu tutulamaz. Bütün kullanıcılar, bu site ile bunun bağlı olduğu sitelerin içeriğinin erişim ve kullanımının kendi riskleri olduğunu kabul ederler.

Bu web sitesinde yer alan bilgiler ışığında vereceğiniz kararlar ile ilgili tüm sorumluluk, tamamıyla tarafınıza ait olacaktır.

Tüm kullanıcılar yukarıda belirtilen hususları tamamen ve çekincesiz olarak kabul etmiş sayılırlar.

Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu

Gülbahar Mahallesi Büyükdere Cad. No:103 Şarlı İş Merkezi A Blok Kat 4 Şişli İstanbul

0 212 217 59 68
0 212 217 59 69
0 212 217 59 72
Genel: tmtb@tmtb.org.tr
Yurtiçi Hasar: hasar@tmtb.org.tr

Üye Sigorta Şirketleri

Büronun yönetmeliğine göre, Türkiye’de Kara Araçları Sorumluluk Sigorta Branşında faaliyet ruhsatı bulunan sigorta şirketleri Büronun üyesidirler.

Büronun üyesi olan sigorta şirketleri;


Üye Sigorta Şirketi