Loading ...Processing
×

COOKEIES INFORMATION

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için “Kişisel Verilerin Korunması” başlıklı aydınlatma metnine "http://www.tmtb.org.tr/MB/Index/Kisisel-Verilerin-Korunmasi" adresinden ulaşabilirsiniz.

Turkish Motor Insurers’ Bureau

Turkish Motor Insurers’ Bureau (MIB) is a legal entity based in Istanbul which is established under the Insurers Association of Turkey. MIB has been member of the CoB since 01.01.1964 and the member insurance companies has been started to issue Green Card on 1 April 1964 after signed the Uniform Agreement and publishing the Green Card Tariff and Instruction.

All the insurance companies who has license for the Motor Vehicle Third Party Liability Insurance, operating in Turkey are compulsorily members of the MIB

MIB provides and functions: 1- Provide Green Cards to the insurance companies that are operating in Turkey 2- Settle the claims in Turkey caused by the vehicles that has valid green card from other member states of the Green Card System 3- Guaranteed compensation to the victims of motor vehicle accidents caused by the circulation of Turkish vehicles in other member states of the System.

Besides, Turkey signed the “European Convention on Compulsory Insurance against Civil Liability in respect of Motor Vehicles” on 26th of June 1974 and it was approved on 1999 by Turkish Grand National Assembly.

Laws


11 July 2017, new Regulation introduces the Risky Insureds’ Pool (RInP) which is administrated by Turkish Motor Insurers’ Bureau. Aim of the RInP is separated accident-prone from the others and will assist to distribute losses from the accident-prone. The Pool will provide the maintainability to Third Party Motor Liability Insurers System. In order to maintainability, premium should be sufficient for the policy coverage as well as affordable by the insured.

As the MTPL insurance is obligatory, driver must have the MTPL policy as well as insurer who has licence of it are also must issue the policy.

For this reason the regulation, distribute the high damage frequency grade and/or vehicle type policies premium and damages to all the insurance company in order to avoid concentration of one or few companies. Therefore RInP established for all vehicles in 1st, 2nd and, 3rd grades and taxis, minibuses, buses, trucks and tow trucks in all grades.


Remzi Duman

Board chairman

Biography

Boğaziçi Üniversitesi Matematik ve Aktüerya Matematiği Bölümlerinden 2003 yılında mezun olan Remzi Duman, kariyerine 2004 yılında Eureko Sigorta Reasürans Müdürlüğü’nde Yetkili olarak başladı. Aynı Müdürlükte 2007 yılında Yönetmen ve 2013 yılından itibaren Reasürans, Özel Riskler ve Kredi Sigortaları Direktörü olarak görev alan Duman, 2017 yılında Halk Sigorta’da Teknikten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görevini yürüttü. Ekim 2018 itibarıyla IBS Sigorta ve Reasürans Brokerliği şirketinde Teknik, Operasyon, Reasürans ve Hasar birimlerinden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev alan Remzi Duman,1 Mayıs 2019 tarihi itibarıyla Güneş Sigorta’da Teknik ve Hasar’dan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak göreve başladı. Remzi Duman, evli ve iki çocuk babasıdır.

Mehmet Verim

Vice chairman

Biography

1972 yılı Denizli doğumlu olup, ilkokul ve ortaokulu Avdan köyünde, lise eğitimimi Tavas ilçesinde tamamladım.1991 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünden mezun oldum.

1992 yılı sonlarında Kurulun giriş sınavını kazanarak 1993 yılı başında T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Sigorta Denetleme Kurulunda Sigorta Denetleme Uzman Yardımcılığı görevine, 1997 yılında Kurulun yeterlilik sınavını kazanarak Müşterek Kararla Sigorta Denetleme Uzmanlığı görevine atandım.

Hazine Müsteşarlığı tarafından 1997 yılında 3 ay süreyle “Risk Analizi”, 2003 yılında 3 ay süreyle “Teknik Karşılıklar” konusunda İngiltere’ye, 2013 yılında 6 ay süreyle “ Grup ve Grup Bazında Denetim” konusunda Amerika’ya araştırmalarda bulunmak üzere geçici görevle gönderildim.

2000-2005 tarihleri arasında takriben 5 yıl Hazine Müsteşarlığını temsilen İnter Sigorta AŞ’de yönetim kurulu üyeliği görevinde bulundum ve özel sektör tecrübesi edindim. 2007-2011 yılları arasında takriben 5 yıl T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Sigorta Denetleme Kurulunun İstanbul Grup başkanlığı görevini yerine getirdim.

Görev süresince yurt içi veya yurt dışında sigortacılık ve reasürans, BES ve finans alanında ulusal ve uluslararası birçok konferans ve panellere katıldım. Bunun yanında mülga T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı döneminde müsteşar onayı ile kurulan (sigortacılık, BES, reaürans alanında) Mevzuat Hazırlama, Rapor Okuma vb komitelerde görev aldım.

T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığının T.C. Maliye Bakanlığı ile birleşmesi sonrası T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı Sigorta Denetleme Kurulunda Sigorta Denetleme Uzmanı olarak görev yaptım.

05/06/2020 tarihinde Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumunun kurulmasıyla 15/09/2020 tarihinde söz konusu Kuruma Sigortacılık Uzmanı olarak atandım. Halen SEDDK’da Danışman ve Rapor Okuma Komitesi üyesi olarak çalışmaktayım.

Erdinç Gökalp

Member of board

Biography

Kuleli Askeri Lisesi ve Kara Harp Okulu İşletme Bölümü’nden mezun olduktan sonra Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü Sigortacılık Bölümü’nde lisansüstü eğitim programını tamamladı. Kariyerine, 1991 yılında Anadolu Sigorta A.Ş. Pazarlama Müdürlüğü’nde Risk Yönetim Uzman Yardımcısı olarak başlayan Erdinç Gökalp, Pazarlama, Kaza Sigortaları ve Reasürans Müdürlükleri’nin idari kademelerinde görev aldıktan sonra 2001 yılında Reasürans Müdürü unvanına yükseldi. Görevleri sırasında Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından verilen Atatürk bursunu kazanarak altı ay süreyle yurt dışında sigortacılık eğitimi aldı. Aynı zamanda yurt dışında 2013 yılından bu yana FAIR Nat Cat Pool Teknik Kurul ve 2018 yılından bu yana da FAIR Oil and Energy Syndicate Teknik Kurul Üyesi olan Gökalp 2008 yılından itibaren Anadolu Sigorta A.Ş. Genel Müdür Yardımcılığı görevini sürdürmektedir.

Atilla Oksay

Member of board

Biography

1972 yılında Ankara'da doğan Atilla Oksay, 1994 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme bölümünden Mezun Olmuştur. İş Yaşamına 1995 yılında Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği'nde araştırmacı olarak başlayan Oksay, Birlik bünyesinde uzman, teknik grup müdür yardımcısı olarak görev yapmıştır. Sigortacılıkla ilgili çeşitli branşlarda eğitimlere katılmış olup, üniversitelerde sigortacılık alanında kısa süreli eğitimler vermiştir. Sektörle ilgili düzenlenen toplantı ve seminerlerde sunulan çeşitli tebliğlerin yanı sıra sigortacılıkla ilgili yayınlanmış makaleleri bulunmaktadır. 03.10.2011 tarihinde Türkiye Sigorta ve Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği Genel Sekreter Yardımcılığı görevine atanan Oksay, Türk Loydu Vakfı Yönetim Kurulu, Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu Yönetim Kurulu, OSEM Sertifikasyon A.Ş. Yönetim Kurulu üyeliği görevlerini sürdürmektedir. Evlidir ve 1 çocuk babasıdır.

Süha Çele

Member of board

Biography

1976 yılında İstanbul’da doğan Süha Çele, Boğaziçi Üniversitesi’nde İş İdaresi, Anadolu Üniversitesi’nde İşletme, İstanbul Üniversitesi’nde MBA eğitimini tamamlamıştır. İş hayatına 1998 yılında, Universal Sigorta’da Reasürans Uzman Yardımcısı olarak başlayan Süha Çele, 1999 yılında Reasürans, Özel Riskler ve Kredi Yetkilisi olarak Eureko Sigorta bünyesine katılmıştır. 2002–2004 yılları arasında Reasürans, Özel Riskler ve Kredi Yönetmeni olarak görev aldıktan sonra 2005 yılında Reasürans, Özel Riskler ve Kredi Birim Müdürü görevine getirilmiştir.2010–2012 yılları arasında Oto Dışı Hasar, Oto Dışı Teknik ve Reasürans Grup Müdürü görevini yürütmüştür. Süha Çele 28 Mart 2012 tarihinden itibaren Eureko Sigorta A.Ş. Teknik’ten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı görevini sürdürmektedir. Kendisi 5 Mayıs 2014 tarihinden itibaren Yönetim Kurulu Üyeliği görevini de yerine getirmektedir.

Ufuk Ul

Member of board

Biography

1964 yılında İstanbulda doğan Ufuk UL, 1986 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesini bitirdikten sonra, Boğaziçi Üniversitesi İşletme bölümünde Master yaptı. İngilizce Tercüman asteğmen olarak yaptığı askerlik görevini tamamladıktan sonra 1994 yılında Emek Sigorta da Ar-Ge istatistik bölümünü kurdu. 1999 -2000 yıllarında Ar-Ge İstatistik, Tarife ve Stratejiler müdürü olarak Kapital Sigortada görev yaptı. Daha sonraki 9 yıl boyunca Aviva sigortada Teknik Grup başkanlığı ve Büyük Anadolu Projesi koordinatörlüğü görevlerini beraberce devam ettirdi. 2012 yılında katıldığı HDI Sigorta ailesinde Ocak 2014 itibariyle Oto Sigortalarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığına getirildi. Ufuk Ul iyi derecede ingilizce bilmektedir.

Mehmet Akif Eroğlu

Member of board

Biography

1991 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinden mezun oldu. 1992 yılında Hazine Müsteşarlığında Bankalar Yeminli Murakıp Yardımcısı olarak iş hayatına başladı. 2001 yılında “ABD bankacılık sistemi ve mevduat sigortacılığı” konusunda araştırma ve incelemelerde bulunmak üzere Washington D.C.’ye geçici görevle gitti. 2003 yılında TBMM nezdinde “İmar Bankası Araştırma Komisyonu”nda çalıştı. 2004-2006 döneminde ABD Chicago’da Illinois Üniversitesi’nde işletme mastırı yaptı. 2007 yılında ABD’de FDIC(Federal Deposit Insurance Corporation-Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu) bünyesindeki hizmet içi eğitime katılarak, Examination Management School’dan “Denetim grup başkanlığı” sertifikası aldı. Akabinde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nda “Denetim Daire Başkanlığı”na atandı. Eylül 2009 itibariyle Finansal İşlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak Ziraat Hayat ve Emeklilik Şirketinin kurucu ekibine katıldı. 2010 yılı itibariyle Şirketin Genel Müdürlüğü görevine, 2012 yılında ise Ziraat Sigorta Şirketi Genel Müdürlüğüne atandı. 2015-2020 yıllarında Türkiye Sigorta Birliği Genel Sekreterliği görevini üstlendi. 2020 yılı Ağustos ayında Büro Müdürlüğü’ne atandı.

Eroğlu, görev yaptığı dönemlerde TARSİM ve TSEV YK Başkanlığı, Emeklilik Gözetim Merkezi, Türkiye Sigorta Birliği, DASK, Tahkim, Turk Loydu, Türk P&I Yönetim Kurulu üyelikleri de yapmış olup, YMM ve Bağımsız Denetim Sertifikasına sahiptir.

Denetim Kurulu

Murat Özkömürcü
Serkan Özden

Board of Directors


Board chairman Remzi Duman
Vice chairman Salih Ercan
Member of board Erdinç Gökalp
Member of board Atilla Oksay
Member of board Süha Çele
Member of board Ufuk Ul
Member of board Mehmet Akif Eroğlu

Board of supervisors

Murat Özkömürcü
Serkan Özden

Aim

Aim of the Green Card System is that assisting to drivers who is travelling between the countries and reparation for the damage of the third party.

MIB provide operation of the green card system in Turkey. In this context Bureau is a guarantor for the green cards issued by its members. In addition it settles the damages which occurred in Turkey by the vehicles from the other member states of the Green Card System on behalf of the insurer

Aim and


Green Card

As part of the Green Card system, as far accidents in Turkey are concerned the Bureau has a duty to handle claims on behalf of the foreign Green Card insurer arising out of damages caused in Turkey by foreign plated vehicles which have been issued valid Green Cards abroad. It has the authority to become a party and to accept subpoenas for lawsuits in respect of claims arising out of Green Cards issued abroad. The Bureau is responsible for the printing, distribution and supervision of Green Cards issued by the member insurers. The Bureau,as the administrator of the Green Card Pool which has been established with the participation of its members, has a duty to settle claims on behalf of its members related to damages in other member countries of the Green Card Sysem caused by a turkish plated vehicle which has been issued a Green Card by one of the member insurers. It provides a guarantee to other Bureaux in respect of the obligations arising out of Green Cards issued by member insurers. It is responsible for preparing tarriffs to be applied by the member insurers in respect of insurances within its scope of activity. The Bureau is athorised to make agreements with the competent authorities of foreign countries and foreign Bureaux in matters related to its duty and activity.

Web Sitesi Sorumluluklarımız

Şu anda ziyaret etmekte olduğunuz bu web sitesi ile birlikte sitenin içeriği sadece bilgi içindir. Kullanım sırasında özgün kaynağın belirtilmesi önerilir. Bir fotoğraf, grafik vb. üründe telif hakkı uyarısı varsa, bunları kullanmak için asıl kaynaktan izin almak zorunludur.

Kuruluşumuz;

Web sitesindeki bilgi veya referansların doğruluğu ve tamlığı hakkında doğrudan veya dolaylı olarak garanti verilmemektedir. Web sitesi içerisinde yer alan bilgiler ışığında verilecek kararlar ile ilgili tüm sorumluluk, sayfayı ziyaret eden kişiye aittir. Kuruluşumuz, kendi web sitesine girilmesi veya içeriğindeki herhangi bir site bilgisinden yararlanılması veya bunların kullanımından doğabilecek doğrudan, dolaylı, özel, sonuç niteliğindeki ya da diğer tür kayıp veya zararlardan hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Ayrıca bu sitenin veya bağlı sitelerin oluşmasında çalışmış herhangi bir kişi veya kuruluş aleyhine maddi ve manevi tazminat talebinde bulunulamaz.

Yine aynı şekilde;

Bu sitedeki üçüncü şahıs kişi yada şirketler tarafından üretilmiş download edilebilen program, script ya da appletlerin kullanımı esnasında meydana gelen problemlerden ve bu web sitesine ulaşabilmek için girdiğiniz başka bir web sitesinin içeriğinden Kuruluşumuz sorumlu tutulamaz. Bütün kullanıcılar, bu site ile bunun bağlı olduğu sitelerin içeriğinin erişim ve kullanımının kendi riskleri olduğunu kabul ederler.

Bu web sitesinde yer alan bilgiler ışığında vereceğiniz kararlar ile ilgili tüm sorumluluk, tamamıyla tarafınıza ait olacaktır.

Tüm kullanıcılar yukarıda belirtilen hususları tamamen ve çekincesiz olarak kabul etmiş sayılırlar.

Risky Insureds’ Pool

Gülbahar Mahallesi Büyükdere Cad. No:103 Şarlı İş Merkezi A Blok Kat 4 Şişli İstanbul

0 212 217 59 68
0 212 217 59 69
0 212 217 59 72
General: tmtb@tmtb.org.tr
Domestic Claim: hasar@tmtb.org.tr

Members


Üye Sigorta Şirketi